domovní řád
- Každý, kdo v domě užívá byt či nebytový prostor (dále též jen „byt") nebo jinou část domu anebo domem zastavěný nebo související pozemek (dále též jen „pozemek"), je povinen dodržovat tento domovní řád.
- Každý je povinen užívat byt, dům a pozemek řádně, šetrně a ohleduplně a v souladu s jeho určením, zejména stavebním. Dům je bytový a je tedy stavebně určen hlavně k bydlení.
- Při užívání bytu, domu a pozemku je každý povinen dbát toho, aby nerušil řádný výkon práv (především řádné bydlení) oprávněných uživatelů jiných částí domu a pozemku, kteří nesmějí být rušeni zejm. hlukem, zápachem, výpary, exhalacemi ani jinými emisemi. Každý musí v bytě, v domě a na pozemku zachovávat čistotu, pořádek, dobré mravy, dobré sousedské vztahy a noční klid, zákony i další obecně závazné právní předpisy, požární řád, bezpečnostní, protipožární, zdravotní, hygienické a obdobné předpisy a normy (včetně doporučujících) a každý se musí vyvarovat všeho, co by mohlo ohrožovat životy, zdraví, bezpečnost, majetek a klidné bydlení.
- Každý je povinen vždy uzavírat (případně i zamykat) vchodové dveře do domu a všechny další dveře, brány apod. v domě i jinde na pozemku, které se uzavírají (případně i zamykají). Nikdo nesmí opatřit žádnou část domu ani pozemku — kromě svého bytu, schránky a sklepní kóje — zámkem bez předchozího výslovného písemného souhlasu správce domu.
- Nikdo nesmí do domu ani na pozemek vpustit osobu, jejíž totožnost (anebo jejíž oprávnění ke vstupu) nezná anebo si jím není zcela jist, ani cizí zvíře.
- Hlučné činnosti v bytě i jinde v domě a na pozemku lze provádět jen v nezbytně nutném rozsahu, a to vždy, pokud je to možné, v pracovních dnech v běžné pracovní době. Od 22:00 hodin každého dne do 6:00 hodin následujícího dne je v domě a na pozemku noční klid. V době nočního klidu nesmí nikdo vyluzovat jakýkoliv hluk, zejména hudebními nástroji, vysavači, mixéry, pračkami, myčkami apod., ani takový hluk strpět. Rozhlasové přijímače, televizory a podobné přístroje musí být, jsou-li v době nočního klidu zapnuté, přiměřeně ztlumeny.
- Každý se musí vyvarovat všeho, co by mohlo kdekoliv v domě a na pozemku vést ke vzniku vlhkosti, plísní apod. (zejména musí každý v bytě dostatečně větrat), k zatékání vody nebo k ucpání, poškození či nepřípustnému znečištění kanalizace; nikdo nesmí například urychlovat odtok splašků. Při věšení prádla musí každý zajistit, aby z prádla nekapala voda a aby prádlo nikoho neobtěžovalo, např. stíněním.
- V bytě ani jinde v domě a na pozemku nesmí nikdo přechovávat nebezpečné věci, zejména chemikálie, výbušniny, hořlaviny, jedy apod. Žádnou část domu ani pozemku nelze využívat jako skladiště nebo odkladiště.
- Každý je povinen zajistit všechnu potřebnou správu, údržbu a opravy (zejména předepsané nebo potřebné revize, přezkoušení a kontroly) svých technických zařízení, rozvodů apod. v bytě i jinde v domě a na pozemku, a to tak, aby nemohl být ohrožen něčí život, zdraví, bezpečnost či majetek.
- Každý uživatel bytu je povinen mít schránku, náležející k bytu, v přízemí domu označenou svým jménem a příjmením anebo názvem pro doručování poštovních zásilek, jakož i písemností správce domu.
- Jestliže je v domě či jinde na pozemku vyhrazeno místo pro ukládání kočárků, kol apod., umisťují se tam přednostně kočárky pro děti, které toho času bydlí v domě; přednost mají kočárky mladších dětí.
- Pro odkládání odpadků a nečistot musí každý používat, pokud jde o obvyklý rozsah běžného odpadu z bytů, nádoby (popelnice, kontejnery apod.), určené pro obyvatele domu. Odvoz jiného odpadu, jakož i nepotřebných a dalších věcí, si zajišťuje každý na své náklady.
- Z domu (zejména z oken) nesmí nikdo vyhazovat žádné věci, vyklepávat ani čistit obuv, šatstvo apod., a to ani do světlíků a šachet apod. Rostliny, květináče apod. musí být vždy zabezpečeny proti pádu a zatékání vody a nesmějí nikoho obtěžovat, např. stíněním.
- Ve společných částech domu a na pozemku nesmí nikdo používat otevřený oheň; nikde se nesmějí ponechávat bez dozoru zapnuté plynové, elektrické a jiné spotřebiče a přístroje. Ve společných částech domu nesmí nikdo kouřit. Kouřit se nesmí ani z oken, zejména do světlíku, a na pozemku. Klepat koberce apod. lze pouze na místě k tomu určeném.
- Domem a přes pozemek lze vodit zvířata jen v nezbytně nutném rozsahu; nikdo tam nesmí nechat zvířata volně pobíhat. Zvířata, která mohou být nebezpečná anebo mohou obtěžovat okolí (například hlukem či zápachem) lze v domě i jinde na pozemku přechovávat jen po předchozím výslovném písemném souhlasu správce domu; totéž platí o pěstování jiných než pokojových rostlin, jakož i o nepřiměřeném množství jakýchkoliv zvířat a rostlin.
- Vchody (vestibuly), chodby, schodiště a všechny další společné části domu a nezastavěné části pozemku se udržují volné; bez předchozího výslovného písemného souhlasu správce domu tam nikdo nesmí umisťovat žádné předměty (a to ani skříně, botníky, přepážky, podhledy, regály apod.) ani jejich umístění trpět jiným.
- Nikdo nesmí, a to ani na svůj náklad, bez předchozího výslovného písemného souhlasu správce domu provádět žádnou stavební či jinou úpravu bytu ani jiné části domu a pozemku, zejména měnil-li by se tím vzhled a/nebo vnitřní uspořádání domu a/nebo mohlo-li by to jakkoliv ohrožovat či jinak ovlivnit výkon práv uživatelů jiných částí domu a pozemku, především řádné bydlení v domě; nikdo např. nesmí bez předchozího výslovného písemného souhlasu správce domu vybourávat zdi a stavět přepážky a stavebně zasahovat do domu a jiných částí pozemku (včetně rozvodů vody, plynu, elektřiny, kanalizace apod.).
- V domě (včetně oken bytů a včetně vnější strany vstupních dveří do bytu) ani v/na jiných částech pozemku nesmí nikdo bez předchozího výslovného písemného souhlasu správce domu umisťovat vývěsky, nápisy, reklamy a další informační ani jiná zařízení.
- V případě jakýchkoliv havárií, oprav a nebezpečných (příp. obecně ohrožujících) situací v bytě i jinde v domě resp. na pozemku (např. při výskytu infekčních chorob apod.) je o tom každý povinen neprodleně informovat správce domu a podle povahy věci i policii a příslušné úřady, jakož i uživatele částí bytů a jiných částí domu resp. pozemku.
- Každý je povinen neprodleně na svůj náklad odstranit závady, poškození, znečištění a nepovolené stavební či jiné úpravy, které v bytě či jinde v domě resp. na pozemku způsobil on sám nebo uživatelé či návštěvníci jeho bytu anebo osoby či zvířata, kterým umožnil vstup do domu či na pozemek.
- Každý je povinen k výzvě správce domu umožnit přístup do bytu i do jiných částí domu a pozemku, jestliže je to potřebné, zejména k údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu a pozemku (včetně umístění, údržby a kontroly a odečtu zařízení pro měření spotřeby vody, energií apod.) a ke kontrole stavu a řádného užívání všech částí domu a pozemku.
- Je-li nezbytně nutné zpřístupnit byt a nelze-li zajistit souhlas nebo součinnost jeho uživatele, může jej v nezbytně nutném rozsahu zpřístupnit správce domu.
- Není-li tento domovní řád dodržován nebo nejsou-li plněny jiné povinnosti uživatele bytu či jiných částí domu resp. pozemku, může takové plnění zajistit správce domu, a to i na náklady toho, kdo své povinnosti porušil nebo neplnil; obdobně to platí i o údržbě a opravách, jakož i o odstranění závad, poškození, znečištění, nepovolených stavebních či jiných úprav, neoprávněně uskladněných či odložených věcí, vývěsek, nápisů, reklam apod. v domě a na pozemku.
- Kde se v tomto domovním řádu mluví o užívání bytu či jiných částí domu resp. pozemku, rozumí se tím podle povahy věci přiměřeně i užívání jejich příslušenství.